20 % sleva na vše ❤️ Doprava zdarma se Zásilkovnou 🚚 Maska ke každému nákupu ZDARMA 🎁

Jak vlastně akné vzniká?

Na jednotlivé vlasové folikuly jsou napojené mazové žlázy, které přirozeně tvoří maz. Pokud ovšem dojde k ucpání vlasového folikulu odumřelými buňkami a nahromaděným mazem, vzniká právě akné. Takto nahromaděný maz symbolizuje ideální prostředí pro množení bakterií. Následně může dojít k zanícení místa a vzniku bolestivých pupínků nebo cyst. 

Množství produkovaného mazu ovlivňují především hormony. Obvykle se ho více objevuje například v pubertě, těhotenství nebo přechodu. 

Proč akné na pleti vzniká?

Abyste mohli akné cíleně léčit, je důležité nejprve odhalit příčiny jeho vzniku. Důvodů přitom může být celá řada a často se jedná o kombinaci několika faktorů. Některé z nich lze ovlivnit zdravým životním stylem, jiné jsou však komplexnější. 

Hormonální nerovnováha

Tvorbu akné z velké části ovlivňují již zmíněné hormony. Pokud v těle dojde k převaze mužských hormonů a androgenů, dochází ke zvýšené produkci mazu a tím pádem i k ucpávání pórů. 

Akné

Pozor na neodborné vymačkávání pupínků, kterým si můžete stav své pleti ještě zhoršit. 

Špatná strava

Na tvorbu akné mají vliv i potraviny, které konzumujeme. Především ty, které mají vysoký obsah cukru. Někdy se však na akné mohou podepsat i mléčné potraviny nebo třeba ostré koření. 

Stres

Pokud jsme ve stresu, naše pokožka na to reaguje větší produkcí kožního mazu, což opět přispívá k tvorbě akné. 

Kouření

Vznik pupínků ovlivňuje i kouření. V takovém případě totiž pleť vystavujete oxidačnímu stresu

Dědičnost

Zmínit musíme i dědičnost, která ovlivňuje zejména velikost a intenzitu produkce mazu mazovými žlázami. Genetiku však bohužel ošálit nelze. 

Užívání některé medikace

K narušení mikroflóry pleti může docházet i vlivem dlouhodobého užívání antibiotik, antidepresiv, antiepileptik a steroidů.

Kde na pleti se akné nejčastěji objevuje?

Akné se může objevit v podstatě kdekoliv. Nejčastěji se však jedná o oblast čela, nosu a tváří. Někdy s ním můžete bojovat také na krku a na zádech. 

Maskné aneb akné z roušky

Pandemie kromě jiného přinesla i nové úskalí týkající se akné. Přezdívá se mu maskné a jedná se v podstatě o pupínky vznikající z nošení roušky. Vlivem dýchání a pocení totiž dochází ke kulminaci vlhka a teploty, což vytváří dokonalé prostředí pro tvorbu bakterií. Nejlepším receptem je pravidelná výměna roušky či respirátoru — nechte zkrátka pleť co nejvíce dýchat. 

Maskné (akné z roušky)

Akné z roušky vzniká především na bradě. 

Purging po použití nového přípravku

Zmínit musíme i jev zvaný purging. Zjednodušeně se jedná o situaci, kdy se pupínky objeví vlivem zavádění nového kosmetického přípravku nebo po použití nového přístroje na pleť. 

Jak se zbavit akné doma: myslete na správné čištění pleti

Pokud se chcete akné opravdu zbavit, je třeba se v prvé řadě zaměřit na důkladné čištění pleti. Vždy ovšem zohledněte váš konkrétní typ pleti. Aknózní pleť se snažte zbytečně nedráždit. Pleť čistěte pouze pomocí rukou, vody a vhodného čistícího přípravku. Zároveň na pleť používejte speciální ručník, který každý den měňte za nový. 

Po vyčištění pleti nezapomeňte na nanášení krému určeného na aknózní pleť. Zbytečně svůj obličej nedřete a nesahejte si na něj, mohli byste si totiž vytvořit nepříjemný kožní zánět. 

Myslete také na pravidelné čištění štětců nebo beauty blenderů, pomocí kterých nanášíte make-up. K nabírání krémů z nádoby používejte k tomu určené špachtle, nikoliv prsty. 

Čištění pleti

Nezanedbávejte důkladné čištění pleti. 

Jak odstranit jizvy po akné?

A co když vám po akné zůstaly nevzhledné jizvy? V tom případě můžete přistoupit ke kosmetickým zákrokům, které jsou určené k jejich odstranění. Nejčastěji se používá chemický peeling, který si poradí s drobnými jizvičkami, ale i rozšířenými póry. 

Jaké přípravky si pořídit a jaké naopak ne?

Kosmetika na akné bývá velmi často vysušující, a proto je vhodné pro zlepšení aknózní pleti zařadit do péče i hydratační nekomedogenní kosmetiku. Naopak se vyhněte přípravkům, které by mohly jakýmkoliv způsobem ucpávat póry. 

Čištění pleti

V prvé řadě je třeba se zaměřit na pravidelné hloubkové čištění pleti a důkladné odlíčení pleti. Vhodná je například mírně kyselá čisticí pěna A'PIEU 18 Daily Cleansing Foam, která jemně odstraňuje nečistoty a zároveň pomáhá udržovat správné pH pokožky. Případně sáhněte po pleťové pěně pro problematickou pleť A'PIEU Nonco Tea Tree Cleansing Foam, která pomáhá odstraňovat nečistoty uvnitř pórů. 

Pleťové masky

Do péče dále můžete zařadit používání plátýnkové masky s výtažkem z tea tree MISSHA Airy Fit Sheet Mask

Plátýnková maska s výtažkem z tea tree

Hydratační toner a pleťový krém

Pro citlivou a problematickou pokožku je vhodný hydratační toner například A'PIEU Fusidium Trouble Calming Toner, který odstraňuje odumřelé kožní buňky a zároveň omezuje tvorbu kožního mazu. Ze stejné řady si poté můžete pořídit zklidňující krém A'PIEU Fusidium Trouble Calming Cream, která obsahuje extrakt z hub Fusidium a používá se k léčbě akné. 

A co líčení?

Problematickou pokožku nechávejte co nejvíce dýchat a vyhýbejte se těžkým make-upům. Ideálně nechte pleť odpočinout a když už se budete chtít nalíčit, sáhněte spíše po lehkém BB krému

V každém případě myslete na to, že léčba akné nějakou dobu trvá. A i když byste si to přáli, ze dne na den bohužel pupínky nezmizí. Čím dříve však se správnou péčí začnete, tím dříve se budete moct akné zbavit.