Pigmentové skvrny nebo také stařecké skvrny jsou malé skvrny, které jsou o něco tmavší než váš běžný odstín pleti. Jak se jich účinně zbavit? To se dozvíte v našem článku.

Jak vypadají pigmentové skvrny 

Hyperpigmentace, tedy nerovnoměrná pigmentace pokožky, je zcela běžným kožním problémem. Projevuje se již zmíněnými skvrnami, které jsou o něco tmavší než zbytek pleti a pokožka tím pádem získává nejednotný vzhled. Nejčastěji se objevují na obličeji, rukou a dalších částech těla, která bývají vystavena slunci. 

Ve většině případů se pigmentové skvrny objevují spíše u osob s tmavší pletí než u osob se světlým tónem pleti a potrápit mohou ženy i muže.

Co pigmentové skvrny způsobuje

Za vznikem pigmentových skvrn stojí zvýšená produkce melaninu. Jedná se o přírodní pigment, který pokožce, vlasům a očím zajišťuje jejich barvu. Melanin také pohlcuje UV záření, díky čemuž kůži chrání před škodlivým slunečním zářením. 

Pokud pokožku slunci vystavíme přiměřeně dlouho, vzniká zpravidla pěkné rovnoměrné opálení. Pokud však pobyt na slunci dlouhodobě přeháníme, může docházet k: 

  • nepravidelně ložiskovitě zvýšené aktivitě melanocytů,
  • zvýšené tvorbě melaninu,
  • a poté i vzniku pigmentových skvrn.  

Zvýšenou tvorbu melaninu však kromě slunce může způsobovat hned několik faktorů. Pojďme si představit ty nejčastější.

Sluneční záření

Sluneční záření je považováno za hlavní spouštěč tvorby melaninu. Jak jsme zmínili, pokud se slunci vystavujete nadměrně, může tento faktor vyvolat právě sluneční skvrny

Hormonální vlivy

Vlivem hormonů se na pokožce může objevit jev zvaný jako melasma nebo chloasma. Tato potíž se objevuje spíše u žen, a to v případě, že ženské pohlavní hormony estrogen a progesteron stimulují nadměrnou tvorbu melaninu při slunění. 

Věk

Rostoucí věk je spojen se snižováním počtu buněk v pokožce, které melanin produkují. Na druhou stranu však dochází ke zvětšování melanocytů a výsledkem mohou být takzvané stařecké skvrny (jiné označení pro pigmentové skvrny). 

Má smysl zkoušet babské rady na stařecké skvrny? 

Obecně panuje hned několik babských rad, které se v minulosti na stařecké skvrny používaly. Vystačíte si u nich přitom se základními ingrediencemi, které má pravděpodobně skoro každý doma. 

Spočívají například v nanášení výtažku ze zeleného čaje, aloe vera, citronové šťávy nebo třeba bílého jogurtu, přičemž jednotlivé suroviny je údajně mají vybělit. V praxi však tyto metody příliš účinné nejsou a rozhodně nezaručují okamžitý výsledek. 

Co na pigmentové skvrny opravdu pomáhá?

Pojďme se nyní zaměřit na to, co na pigmentové skvrny opravdu pomáhá. V prvé řadě je třeba myslet na prevenci, a to zejména na dodržování zásad zdravého opalování a používání přípravků s adekvátním SPF faktorem

Zároveň věnujte pozornost správné péči o pleť a používejte přípravky, které jsou určené právě na pleť s pigmentovými skvrnami. 

Vyzkoušet můžete například pečující pleťovou řadu MISSHA Vita C Plus, která díky derivátu vitamínu C redukuje tvorbu melaninu, a tím pádem i zmenšuje pigmentové skvrny.

Eliminovat barevné nerovnosti pleti pomáhá i rozjasňující pleťový krém A'PIEU Mulberry Blemish Cream. Jeho jemná receptura je přitom vhodná i pro citlivou pokožku. Ze stejné řady si můžete pořídit i rozjasňující a regenerační toner A'PIEU Mulberry Blemish Clearing Toner s extraktem z moruše, případně také plátýnkovou masku a pleťovou ampuli. Vybrané produkty nabízíme i v podobě výhodného setu.

Skvělou kosmetickou řadou pro tento typ pleti je i TIME REVOLUTION White Cure Blanc Tone-up, která obsahuje složku Neo-White LP, extrakt z bílých lanýžů a bílého lotosu. Pořídit si můžete pleťové mléko i toner.

Jaké dermatologické zákroky se na redukci pigmentových skvrn používají?

Některé pigmentové skvrny mohou i samovolně vymizet a na méně výrazné skvrny pomáhají zmíněné kosmetické přípravky. Pokud vám však dělají starosti větší a výraznější stařecké skvrny, doporučujeme obrátit se na odborníka, který vám navrhne řešení přímo pro vaši pleť. Nejčastěji se přistupuje ke dvěma dermatologickým zákrokům. 

Chemický peeling

V rámci této procedury se na vybraná místa (s pigmentovými skvrnami) aplikuje chemický roztok, který odstraňuje odumřelé kožní buňky. Zároveň díky tomu dochází k podpoře růstu nových kožních buněk. 

Laserová terapie

Laserová terapie funguje na principu využití vysokoenergetického světla, které se namíří na postižené oblasti. Výhodou oproti chemickému peelingu je skutečnost, že lze laserové ošetření provádět s větší přesností. 

Samozřejmě je vždy jednodušší problémům předcházet než je následně řešit. Proto se zaměřte na patřičnou prevenci a pokud už se u vás pigmentové skvrny objeví, vyzkoušejte nejprve nejrůznější bělící krémy, které vám se sjednocením pleti mohou pomoct.