K nákupu nad 599 Kč vám přibalíme jednorázovou plátýnkovou masku ❤️

Jaké typy začervenání pleti existují a proč vznikají?

Začervenání pleti může mít pochopitelně mnoho příčin. Zpravidla se jedná o nejrůznější vnitřní a vnější agresivní vlivy. Pokud se podíváme na ty úplně nejběžnější příčiny, stojí za červenou pletí nejčastěji stres, hněv, pláč, prudké změny teplot a používání nevhodných kosmetických přípravků s obsahem agresivních látek.

Tyto faktory poté způsobují rozšíření cévek na obličeji (zejména na tvářích) a pleť poté působí červenějším dojmem. Pokud pleť zčervená z výše zmíněných důvodů, není důvod k panice. Obvykle totiž zčervenání během chvíle zmizí. 

Existují však i závaznější potíže, které zčervenání pokožky způsobují. Jaké to jsou a jaké jsou u nich možnosti léčby?  

Alergická reakce

Za začervenáním pleti může stát alergická reakce, a to například na nějakou konkrétní potravinu, něco v našem okolí, ale i kosmetický přípravek. Taková alergická reakce má často podobu kopřivky. Jedná se v podstatě o vystouplé červené pupínky, které se na kůži objeví a svědí a, jak už název napovídá, jsou podobné vyrážce po žahnutí kopřivou. 

Ekzém

Začervenání kůže může být také příčinou ekzému, který se objevuje na různých částech těla a obličej není výjimkou. Pokud máte na ekzém podezření, měli byste v ideálním případě navštívit svého kožního lékaře a poradit se s ním o dalším postupu. Určitou formou ekzému je atopický ekzém, jehož projevy můžete zmírnit používáním přípravků na atopickou pokožku. 

Atopický ekzém

Ekzém se může objevovat nejen na obličeji, ale kdekoliv na těle.

Nadměrné vystavení slunci

Pokud to přeženete se sluněním (nebo se nenamažete krémem s dostatečným UV faktorem), může na vás večer čekat nepříjemné překvapení v podobě začervenalé pokožky. V takovém případě symbolizuje první pomoc krém po opalování s panthenolem. Zároveň je třeba myslet na vhodnou prevenci a přímému slunci se v ideálním případě příliš nevystavovat.  

Růžovka

Jako růžovka (nebo také rosacea) se označuje chronické zánětlivé onemocnění, které se podílí na hypersenzitivní pleti. Pacienti s růžovkou se zpravidla potýkají s nejrůznějšími nepříjemnými pocity, jako je třeba štípání a pálení pleti. Kromě toho se u nich objevuje typické začervenání na tvářích, bradě, nosu a čele. Někdy může růžovka postihnout i oblast očí a očních víček a může tak vést ke vzniku nepříjemných ječných zrn a zánětu spojivek. 

Kuperóza

Pleť, kterou trápí kuperóza, je rovněž označována jako hypersenzitivní. To znamená, že s sebou toto onemocnění často přináší štípání a pálení. Zarudnutí vzniká vlivem rozšířených žilek, které se kvůli oslabené elasticitě pleti rozšiřují, pokud se pleť rychle prokrví. Následně se však neztáhnou zpátky, jako by tomu normálně mělo být. 

Kuřecí kůže

Jako kuřecí kůže se označuje neinfekční kožní onemocnění keratóza pilaris. Spočívá v nadprodukci keratinu, který ucpává vlasové folikuly a výsledkem je tvorba malých pupínků (především v horní části paží a stehen). Pokožka je zároveň na dotek nerovná a hrubá, a proto se tomuto onemocnění přezdívá právě kuřecí kůže. Dobrou zprávou je, že je naprosto neškodné, pouze neestetické (červené tečky na rukou mohou některým lidem vadit). 

Čemu se při zčervenání pleti rozhodně vyhnout? 

Pokud vás trápí červená pleť, je samozřejmě ze všeho nejdůležitější rozklíčovat, co přesně tento stav způsobuje. Na základě toho se budete moct pustit do odpovídající léčby nebo si pořídit pečující přípravky, které vám s odstraněním červené pleti pomohou.

 

V každém případě byste měli věnovat pozornost výběru nedráždivých kosmetických přípravků, které jsou určené pro váš typ pleti. Pokud například trpíte zmíněnou rosaceou, rozhodně pleť jakkoliv nedřete a nemasírujte. Tímto způsobem by se totiž žilky mohly ještě více rozšířit. 

Myslete na dostatečnou hydrataci

Dostatečná hydratace je pro naši pleť klíčová. Na mysli přitom máme hydrataci vnitřní i vnější. Ta vnitřní spočívá v konzumaci dostatečného množství vody. Vnější hydratace se poté týká používání kosmetických přípravků, které jsou navrženy pro váš konkrétní typ pleti. 

V našem e-shopu Missha najdete přípravky, které jsou navrženy pro specifické potřeby jednotlivých typů pleti. Na své si proto přijdete v případě, že máte suchou, mastnou, smíšenou i normální pleť.

 

Přejděte do e-shopu >>